Podróż kamperem - jakie rzeczy warto zabrać ze sobą?

Article header image

26 marca 2023

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Planujesz wyruszyć w podróż kamperem? To przed wyjazdem warto zastanowić się, co powinieneś zabrać ze sobą. Dzięki tej liście możesz mieć pewność, że nie zapomnisz niczego istotnego.

Niezbędne dokumenty

Podczas planowania wakacji w kamperze ważne jest, aby upewnić się, że masz przy sobie odpowiednie dokumenty. Oto lista dokumentów, które powinieneś zabrać ze sobą:

  1. Dokumenty tożsamości - upewnij się, że masz ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport, jeśli wyjeżdżasz za granicę. Dodatkowo, jeśli podróżujesz z dziećmi, konieczne będą ich dokumenty tożsamości.
  2. Prawo jazdy - zawsze miej przy sobie aktualne prawo jazdy, aby móc prowadzić kamper.
  3. Dokumenty dotyczące ubezpieczenia - koniecznie zabierz ze sobą karty ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczenia samochodu.
  4. Potwierdzenie rezerwacji kampera - jeśli wynajmujesz kamper, miej przy sobie potwierdzenie rezerwacji oraz umowę najmu.
  5. Dokumenty dotyczące zwierząt - jeśli podróżujesz z pupilem, upewnij się, że masz ze sobą dokumenty potwierdzające jego szczepienia oraz zdrowie.
Section image

Ubrania

Twój pakiet rzeczy potrzebnych może się różnić w zależności od pory roku i Twoich planów; niektóre przedmioty należy jednak uwzględnić. Kamper będzie miał ograniczoną przestrzeń w środku, więc spakuj tylko to, co jest absolutnie niezbędne. Zdecyduj się na lekkie rzeczy, które można prać i nosić. Ubrania powinny być przeważnie z bawełny, choć istnieją bardziej praktyczne alternatywy dla podróży. Jednym z najlepszych materiałów jest wełna merino, ponieważ można ją nosić przez kilka dni z rzędu w różnych temperaturach. Inną opcją są ubrania zbezpieczone technologią polygiene, które nie wymagają tak częstego prania.

Na początek warto zadbać o wygodę Twoich stóp. Krótkie skarpetki oraz para trampków mogą okazać się najlepszym wyborem, aby swobodnie chodzić i nie mieć żadnych problemów. W trakcie podróży możesz natknąć się na wiele szlaków, do których nie da się dotrzeć samochodem. Warto zabrać także skarpety do kostek oraz obuwie, które jesteś gotowy namoczyć i ubrudzić - będą one Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Klapki są idealnym drugim rodzajem obuwia. Są one lekkie i przydadzą się podczas dni spędzonych na plaży oraz do poruszania się po wnętrzu kampera.

Następnie na liście rzeczy do spakowania znajdują się spodnie. Wygodne szorty są doskonałe nie tylko gdy jest gorąco, ale również pozwalają na pełną swobodę ruchów podczas aktywności. Nie zapomnij jednak spakować także paru par spodni na chłodniejsze wieczory lub gdy planujesz wyjazd w chłodniejsze miesiące. Jeansy mogą być dobrym wyborem, gdy planujesz zwiedzanie miast czy też wędrówki po nieprzetartych szlakach. Spakuj tylko parę zmian bielizny, wystarczająco, aby móc je umyć i osuszyć podczas podróży. To samo dotyczy stroju kąpielowego.

Nasza lista pakowania również zawierać odpowiednie górne ubrania. Niezbędne będą przede wszystkim t-shirty - staraj się jednak ograniczyć ich ilość do pięciu, aby nie obciążać nadmiernie swojego bagażu. Podczas dłuższych pobytów na słońcu warto zaopatrzyć się w co najmniej dwie koszulki z rękawami, aby chronić ramiona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pamiętaj, że nawet jeśli stosujesz krem z filtrem, lepiej dmuchać na zimne i nie narażać swojej skóry na zbyt długie przebywanie na słońcu.

Należy pamiętać, że lista pakowania na kemping to tylko sugestia, a temperatury mogą znacznie się różnić w zależności od trasy, pory roku oraz od tego, czy planujesz wyjazd w góry. W związku z tym, koniecznie zabierz ze sobą zarówno ciepłą, jak i lekką kurtkę.

Przygotowując się na zimowy wyjazd, pamiętaj o dodaniu do listy pakowania szalika lub "buffa", które osłonią Twoją szyję przed zimnem i mogą służyć również jako osłona głowy. Do ochrony głowy i twarzy polecamy czapkę. To ona najlepiej zabezpieczy Twoją twarz i oczy przed ekstremalnymi temperaturami.

Apteczka i kosmetyki

Przygotowania do wakacji kamperem wymagają odpowiedniego zaplanowania i spakowania niezbędnych przedmiotów, tak aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Filtr przeciwsłoneczny o faktorze 50 to podstawowe akcesorium na liście pakowania, gdyż zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, który może uszkodzić skórę. W szczególności, gdy spędza się czas na plaży lub w górach, gdzie promieniowanie jest bardziej intensywne, należy zadbać o to, aby używać odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego.

Kiedy już zabezpieczysz skórę, warto pamiętać o wygodzie podczas wakacji. Ręcznik plażowy lub koc na piasek są niezbędne na plażowych wakacjach, umożliwiając odpoczynek i relaksowanie się na plaży. Dodatkowo, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i antyodblaskowe pomogą ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i poprawią ostrość widzenia.

Ważne jest również zapewnienie sobie komfortu podczas długiej podróży. Krem nawilżający, żel aloesowy lub emulsja szybko wchłaniająca się pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapewnią poczucie komfortu i zapachowy relaks podczas wakacyjnej podróży.

Oprócz wygodnych ubrań i obuwia, nie zapomnij również o apteczce. Apteczka powinna być przygotowana na każdą ewentualność, w tym na leczenie ran, bólów i ukąszeń, a także na środki przeciwbólowe, przeciwgazowe i na alergię. Dzięki temu będziesz miał pewność, że masz dostęp do leków i narzędzi w nagłych przypadkach i nie będziesz musiał szukać ich w nocy w nieznanej okolicy.

Rozrywka i elektronika na drodze

Podróżowanie kamperem to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na odkrycie piękna natury, poznanie nowych miejsc i ludzi oraz cieszenie się wolnością podróżowania. Jednym z elementów, które mogą urozmaicić podróż, jest elektronika - laptop, aparat fotograficzny czy dron. Jednak, aby móc korzystać z tych urządzeń, należy pamiętać o zabraniu odpowiednich ładowarek i przenośnego banku energii, który umożliwi naładowanie urządzeń w sytuacji, gdy nie ma dostępu do źródła prądu.

Ważne jest również przechowywanie sprzętu elektronicznego w wodoodpornej torbie lub etui, aby chronić go przed zachlapaniem lub rozlaniem. Nocne wypady i obserwacja gwiazd to również niesamowite przeżycie, jednak w takiej sytuacji warto mieć przy sobie latarkę.

Oprócz tego, każda lista pakowania na kemping powinna zawierać zabawne gry planszowe lub karciane, które pozwolą na spędzenie miłego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Gra "UNO" to tylko jedna z wielu opcji, które można wziąć ze sobą w podróż.


Udostępnij: