Poróżowanie kamperem po Polsce - wszystko co musisz wiedzieć

Article header image

20 sierpnia 2023

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Polska, z jej różnorodnością krajobrazów i kultury, w ostatnich latach staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla miłośników caravaningu. Chociaż podróżowanie kamperem nie jest jeszcze głównym sposobem spędzania wakacji wśród Polaków, to przyciąga coraz większą uwagę. Jest przecież ciekawe, niedrogie i bezpieczne. Kto by nie chciał wyruszyć w drogę i mieć stały dostęp do "domu na kołach"?

Zalety podróżowania kamperem

Podróżując kamperem, masz pełną swobodę i niezależność w planowaniu trasy oraz miejsc noclegowych. Nie musisz rezerwować hoteli ani martwić się o dostępność miejsc w pensjonatach. Twoim domem jest dokładnie tam, gdzie zaparkujesz. Chcesz przenocować w sercu górskiego krajobrazu? A może obudzić się na plaży, słysząc szum fal? Wybór należy do Ciebie!

Sugerowane miejsca na caravaning w Polsce

 1. Województwo warmińsko-mazurskie - to prawdziwa perła dla miłośników jezior. Olsztyn, Mrągowo czy Giżycko to miasta, które zachwycają swoją historią, a jeziora wokół nich są idealne dla miłośników żeglarstwa i wędkarstwa.

 2. Wybrzeże morskie - gdybyś myślał, że kampery nad morzem to niemożliwość, mylisz się! Miejscowości takie jak Łeba, Międzyzdroje, Malbork, Sopot czy Gdańsk oferują mnóstwo atrakcji turystycznych. Miłośnicy opalania i pływania znajdą mniej znane miejscowości jak Rowy i Gąski jako ciche zakątki do relaksu.

 3. Góry - dla tych, którzy szukają wyzwań i chcą połączyć podróżowanie kamperem z górskimi wędrówkami. Tatry i Karkonosze to klasyki, które nigdy się nie nudzą. Miasta takie jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba czy Czarny Dunajec kuszą swymi atrakcjami i tradycyjną kuchnią.

 4. Obszary natury - jeśli jesteś miłośnikiem natury, wybierz się na Mazury, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, do Biebrzańskiego czy Wolińskiego Parku Narodowego. Te miejsca zachwycają nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również bogactwem flory i fauny.

 5. Beskidy - Mniej znane niż Tatry, ale równie piękne. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki czy Beskid Makowski to świetne miejsca na piesze wędrówki i rowerowe eskapady. Bielsko-Biała, Żywiec czy Szczyrk to tylko kilka z miejsc, które warto odwiedzić.

 6. Puszcza Białowieska - Najstarszy i jeden z ostatnich naturalnych lasów nizinnych w Europie. Dom dla wielu gatunków zwierząt, w tym żubra, symbolu Polski. Tutaj można prawdziwie zanurzyć się w naturę.

 7. Dolina Baryczy - Raj dla ornitologów. Dolina rzeki Barycz jest miejscem, gdzie spotkać można wiele rzadkich gatunków ptaków.

 8. Lubelszczyzna - Pełna historii i kultury. Miasta takie jak Lublin, Zamość czy Kazimierz Dolny to prawdziwe perełki na kulturalnej mapie Polski.

 9. Pomorze - Oprócz głównych atrakcji jak Gdańsk czy Sopot, warto zwrócić uwagę na mniejsze miejscowości, takie jak Władysławowo czy Jastarnia. Hel, ze swoim malowniczym półwyspem, jest idealnym miejscem na dłuższy postój.

 10. Roztocze - To prawdziwy skarb dla miłośników przyrody. Rzeki, wodospady, kaniony i wspaniałe lasy tworzą krajobraz jak z bajki.

Praktyczne informacje dotyczące podróżowania kamperem po Polsce

1. Miejsca do parkowania i noclegów:

 • Kempingi: W Polsce istnieje wiele kempingów, które oferują pełne zaplecze dla podróżujących kamperem. Miejsca te są wyposażone w niezbędną infrastrukturę, taką jak dostęp do prądu, wody, łazienki i prysznice.
 • Dziko: W wielu miejscach w Polsce można zatrzymać się na dziko. Jednak ważne jest, aby zawsze parkować w miejscach dozwolonych i nie zakłócać przyrody.

2. Ubezpieczenie i przeglądy kampera:

 • Upewnij się, że posiadasz aktualne ubezpieczenie OC dla kampera. Wiele firm oferuje też ubezpieczenie AC, Assistance i NNW dla podróżujących.
 • Regularnie dokonuj przeglądów technicznych pojazdu.

3. Jazda kamperem:

 • Pamiętaj, że kamper ma większe wymiary niż zwykły samochód, więc uwzględnij to przy wyborze trasy i parkowaniu.
 • Sprawdź stan dróg, zwłaszcza jeśli wybierasz się w mniej popularne miejsca. Nie wszystkie drogi w Polsce są przystosowane dla ciężkich pojazdów.

4. Koszty podróży:

 • Ceny paliwa w Polsce mogą być różne w zależności od regionu. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa na dłuższe trasy poza głównymi miastami.
 • Wiele kempingów oferuje różnorodne ceny za nocleg w zależności od standardu i lokalizacji.

5. Aplikacje i mapy:

 • Istnieją specjalistyczne aplikacje dla podróżujących kamperem, które pokazują lokalizacje kempingów, miejsc parkingowych czy stacji benzynowych.
 • Korzystając z nawigacji, zawsze sprawdź trasę pod kątem przejezdności dla dużych pojazdów.

6. Bezpieczeństwo:

 • Gdy zostawiasz kampera, zawsze zamykaj wszystkie okna i drzwi. Warto również zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.
 • Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas noclegów na dziko.

7. Zbiorniki i odpady:

 • Regularnie opróżniaj i napełniaj zbiorniki wodne.
 • Szanuj środowisko - odpady chemiczne z toalety kamperowej muszą być opróżniane w odpowiednich miejscach.

8. Sezonowość:

 • Sezon turystyczny w Polsce trwa głównie od maja do września. Jeśli planujesz podróż poza tym okresem, sprawdź dostępność kempingów i innych miejsc noclegowych.
 • W zimie nie wszystkie drogi są dostępne, zwłaszcza w górach. Upewnij się, że twój kamper jest przystosowany do zimowych warunków.

9. Lokalne przepisy i regulacje:

 • W niektórych parkach narodowych czy rezerwatach przyrody mogą obowiązywać dodatkowe przepisy dotyczące kempingowania czy parkowania.
 • Pamiętaj o przestrzeganiu lokalnych przepisów i zasad, zwłaszcza w miejscach chronionych.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Podróżując kamperem, warto też zwrócić uwagę na różne festiwale i wydarzenia lokalne. Polska jest pełna regionalnych świąt, festynów i imprez, które pokazują lokalną kulturę, tradycje i kuchnię. Może właśnie w jednym z nich odkryjesz coś wyjątkowego dla siebie.

Podsumowanie

Caravaning w Polsce to nie tylko moda, ale przede wszystkim swoboda, bliski kontakt z naturą i niezależność. To również świetna okazja do odkrywania uroków naszego kraju, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych mniej obleganych przez turystów. Wsiadaj więc do kampera i ruszaj w Polskę!


Udostępnij: